sklep
potencje sklep

Lista produktów

 Aktualności2. Armodafinil – działanie, dawkowanie, zastosowanie i skutki uboczne

Armodafinil – działanie, dawkowanie, zastosowanie i skutki uboczne

Armodafinil jest stymulantem stosowanym w celu poprawy czuwania u pacjentów z nadmierną sennością w ciągu dnia związaną z narkolepsją i zaburzeniami snu podczas pracy zmianowej. Jest też stosowany jako element terapii wspomagającej  w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego-zespołu hipopnea (przerwanie oddychania podczas snu).

Czym jest Armodafinil?

Armodafinil, nieamfetamina, lek promujący czuwanie, jest R- i dłużej działającym izomerem racemicznego modafinilu. Wykazano, że armodafinil poprawia czuwanie u pacjentów z nadmierną sennością (ES) związaną z leczonym obturacyjnym bezdechem sennym, zaburzeniami pracy zmianowej lub narkolepsją. W porównaniu z modafinilem, armodafinil utrzymuje wyższe stężenie w osoczu później w ciągu dnia u zdrowych osób. Armodafinil jest wskazany do poprawy czuwania u dorosłych pacjentów z nadmierną sennością. Badania wykazały, że armodafinil znacznie poprawia wydajność symulatora jazdy u pacjentów z SWD. Armodafinil składa się z (-) - R-enancjomeru racemicznego modafinilu. Armodafinil jest produkowany przez firmę farmaceutyczną Cephalon Inc. i został zatwierdzony przez amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) w czerwcu 2007 r.

Armodafinil jest białym lub prawie białym, krystalicznym proszkiem, który jest słabo rozpuszczalny w wodzie, trudno rozpuszczalny w acetonie i rozpuszczalny w metanolu. Tabletki NUVIGIL zawierają 50, 150, 200 lub 250 mg armodafinilu i następujące nieaktywne składniki: kroskarmelozę sodową, laktozę jednowodną, stearynian magnezu, celulozę mikrokrystaliczną, powidon i wstępnie żelatynizowaną skrobię.

Do czego wykorzystywać Armodafinil i jak działa?

Armodafinil jest wskazany w leczeniu nadmiernej senności, a nie jako leczenie leżącej u podstaw niedrożności. Jeśli ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych ( CPAP ) jest leczeniem z wyboru dla pacjenta, należy podjąć maksymalne wysiłki w celu leczenia CPAP przez odpowiedni okres czasu przed rozpoczęciem stosowania Armodafinil. Ten jest pojedynczym izomerem modafini. Dokładny mechanizm działania nie jest znany. Armodafinil należy do klasy leków zwanych eugeroikami, które są stymulantami zapewniającymi długotrwałe pobudzenie psychiczne. Farmakologicznie armodafinil nie wiąże się ani nie hamuje wielu receptorów i enzymów potencjalnie istotnych dla regulacji snu / czuwania. Armodafinil nie jest agonistą receptora dopaminy działającym bezpośrednio lub pośrednio. Jednak zarówno armodafinil, jak i modafinil wiążą się z transporterem dopaminy i hamują wychwyt zwrotny dopaminy.

Jak powinno się przyjmować Armodafinil?

Nie należy przyjmować armodafinilu w większych lub mniejszych ilościach lub dłużej niż zalecane. Armodafinil może powodować uzależenienie. Nigdy nie udostępniaj armodafinilu innej osobie, szczególnie osobie, która w przeszłości nadużywała narkotyków. Przeczytaj wszystkie informacje o pacjencie, przewodniki po lekach i instrukcje, które otrzymałeś. W razie jakichkolwiek pytań zapytaj lekarza lub farmaceutę.

Armodafinil jest zwykle przyjmowany każdego ranka, aby zapobiec senności w ciągu dnia lub 1 godzinę przed rozpoczęciem zmiany roboczej w celu leczenia zaburzeń snu w czasie pracy. Możesz przyjmować armodafinil z jedzeniem lub bez jedzenia. Armodafinil podaje się zwykle przez okres do 12 tygodni. Jeśli pacjent przyjmuje armodafinil w celu leczenia senności spowodowanej obturacyjnym bezdechem sennym, może być również leczony za pomocą urządzenia do ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP). To urządzenie jest podłączoną do maski pompą powietrza, która podczas snu delikatnie wdmuchuje powietrze do nosa. Pompa nie oddycha za Ciebie, ale delikatna siła powietrza pomaga utrzymać otwarte drogi oddechowe, aby zapobiec niedrożności. Nie przestawaj korzystać z urządzenia CPAP podczas snu, chyba że tak zaleci lekarz. Połączenie leczenia CPAP i armodafinilem może być konieczne, aby jak najlepiej leczyć twój stan. Zalecana dawka leku dla pacjentów z OBS lub narkolepsją wynosi od 150 mg do 250 mg przyjmowaną doustnie raz dziennie jako pojedyncza dawka rano. Zalecana dawka produktu dla pacjentów z SWD wynosi 150 mg przyjmowana doustnie raz dziennie w pojedynczej dawce około 1 godzinę przed rozpoczęciem zmiany roboczej. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby dawkę produktu należy zmniejszyć. Należy rozważyć zastosowanie mniejszych dawek i ścisłe monitorowanie u pacjentów w podeszłym wieku.

Przyjmowanie tego leku nie zastępuje wystarczającej ilości snu. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli nadal odczuwasz nadmierną senność, nawet podczas przyjmowania armodafinilu. Armodafinil nie wyleczy obturacyjnego bezdechu sennego ani nie wyleczy jego przyczyn. Postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza dotyczącymi wszystkich innych metod leczenia tego zaburzenia.

Co się stanie, jeśli przedawkuję armodafinil?

Objawy przedawkowania mogą obejmować nudności, biegunkę, niepokój lub podekscytowanie, szybkie lub wolne bicie serca , ból w klatce piersiowej, problemy ze snem lub omamy (widzenie lub słyszenie rzeczy, które nie są prawdziwe).

Czego powinienem unikać podczas przyjmowania armodafinilu?

Armodafinil może zaburzać myślenie lub reakcje. Zachowaj ostrożność, jeśli prowadzisz samochód lub robisz coś, co wymaga zachowania czujności. Unikaj innych niebezpiecznych czynności, dopóki nie dowiesz się, jak ten lek wpłynie na poziom czuwania. Unikaj picia alkoholu podczas przyjmowania armodafinilu.

Jak armodafinil usuwa się z organizmu?

Dane pokazują, że armodafinil ulega dehydrolizowaniu hydrolitycznemu, utlenianiu S i hydroksylacji pierścienia aromatycznego, a następnie sprzęganiu glukuronidów produktów hydroksylowanych. Hydroliza amidowa jest najważniejszym szlakiem metabolicznym, przy czym znaczenie ma tworzenie sulfonu przez cytochrom P450 (CYP) 3A4 / 5. Inne produkty utleniające powstają zbyt wolno in vitro, aby umożliwić identyfikację odpowiedzialnego enzymu (ów). Tylko dwa metabolity osiągają znaczące stężenia w osoczu (tj. Kwas R-modafinil i sulfon modafinilu). Dane specyficzne dla dyspozycji armodafinilu nie są dostępne.

Czy lek powoduje jakieś efekty uboczne?

Ponieważ badania kliniczne prowadzone są w bardzo różnych warunkach, częstości występowania działań niepożądanych obserwowanych w badaniach klinicznych leku nie można bezpośrednio porównać z częstościami badań klinicznych innego leku i mogą nie odzwierciedlać wskaźników obserwowanych w praktyce. W badaniach klinicznych kontrolowanych placebo najczęstszymi działaniami niepożądanymi związanymi ze stosowaniem leku częściej niż u pacjentów otrzymujących placebo były ból głowy, nudności, zawroty głowy i bezsenność. Profil działań niepożądanych był podobny we wszystkich badaniach.

Kiedy nie należy stosować armodafinilu?

Nie należy stosować armodafinilu, jeśli kiedykolwiek wystąpiła wysypka lub reakcja alergiczna spowodowana przez armodafinil lub modafinil. Przestań brać armodafinil i skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz wysypkę na skórze, bez względu na to czy jest to stan łagodny czy ostry. Inne objawy ciężkiej reakcji obejmują gorączkę, obrzęk twarzy lub języka, owrzodzenia jamy ustnej, problemy z oddychaniem, obrzęk nóg, zażółcenie skóry lub oczu oraz wysypkę skórną lub pęcherze. Wysypki skórne na tyle poważne, że wymagają hospitalizacji, występowały u osób stosujących lek podobny do armodafinilu. Te wysypki zwykle występowały w ciągu 1 do 5 tygodni po pierwszej dawce.

Przestań używać armodafinilu i natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz:

- zasinienie, silne mrowienie, drętwienie, ból, osłabienie mięśni
- niezwykłe krwawienie 
- rany skóry lub powstawanie pęcherzy
- owrzodzenie jamy ustnej, problemy z przełykaniem
- ból w klatce piersiowej, nierówne bicie serca
- depresja, lęk, halucynacje, agresja, niezwykłe myśli lub zachowania, myśli samobójcze.

Częste działania niepożądane mogą obejmować:

- ból głowy, zawroty głowy
- nudności
- problemy ze snem ( bezsenność ).

To nie jest pełna lista działań niepożądanych i mogą wystąpić inne. Zadzwoń do lekarza po poradę medyczną na temat skutków ubocznych. 

Kiedy nie wolno nam stosować armodafinilu?

Nie należy stosować tego leku, jeśli pacjent ma uczulenie na armodafinil lub modafinil. Aby upewnić się, że armodafinil jest dla ciebie bezpieczny, powiedz swojemu lekarzowi, jeśli kiedykolwiek miałeś:
- choroba wątroby lub nerek
- zaburzenie mięśnia sercowego lub zastawki, takie jak wypadnięcie zastawki mitralnej
- wysokie ciśnienie krwi, choroby serca lub zawał serca
- choroba psychiczna lub psychoza
- uzależnienie od narkotyków lub alkoholu.

Nie wiadomo, czy armodafinil zaszkodzi nienarodzonemu dziecku. Powiedz lekarzowi, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę. Nie wiadomo, czy armodafinil przenika do mleka matki, czy może wpływać na karmiące dziecko. Poinformuj lekarza, jeśli karmisz piersią. Armodafinil nie jest zatwierdzony do użytku przez osoby w wieku poniżej 17 lat.

Potencjalne interakcje leków z armodafinilem powinny być podobne do modafinilu. Armodafinil słabo indukuje cytochrom P450 (CYP) 3A4, dlatego może zmniejszać stężenie leków metabolizowanych przez ten enzym, takich jak hormonalne środki antykoncepcyjne, cyklosporyna, karbamazepina i midazolam. Armodafinil hamuje również CYP2C19 i może zwiększać stężenie substratów CYP2C19, takich jak omeprazol, fenytoina, diazepam, propranolol i klomipramina. Konieczne może być częstsze monitorowanie INR podczas jednoczesnego podawania warfaryny.

Ze względu na interakcje z hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi kobiety przyjmujące armodafinil powinny stosować alternatywne metody antykoncepcji. Armodafinil jest przeciwwskazany w okresie ciąży i nie jest zalecany podczas laktacji w oparciu o wcześniejsze badania na zwierzętach, w których modafinil wykazuje działanie na płód i przenika do mleka matki.
Leki, które mogą być zmniejszona skuteczność, jeśli są przyjmowane z armodafinilu obejmują cyklosporynę ( Sandimmune ), etynyloestradiolu estradiolu ( Estrace, Climara, Estraderm®, Menostar) (obecny w wielu antykoncepcyjnych pigułek), midazolam i triazolam.

Leki, które mogą wykazywać zwiększone efekty lub toksycznością jeśli są przyjmowane w armodafinilu obejmują omeprazol ( Prilosec ), warfarynę ( Coumadin ), diazepam ( Valium ),propranolol ( Inderal ), imipramina ( Tofranil ), dezypramina ( Norpramin ), klomipramina ( Anafranil  i mefenytoina (mezantoina).

Karbamazepina ( tegretol ), fenobarbital i ryfampina ( ryfadyna ) mogą zmniejszać działanie armodafinilu poprzez zwiększenie jego eliminacji przez wątrobę.

Leki na koncentrację

Popularne leki na koncentrację. Szeroki wybór, atrakcyjne ceny

 

leki na koncentrację

Leki na potencję

Oryginalne, popularne leki na potencję. Szeroki wybór, atrakcyjne ceny
 

leki na potencję

Darmowa wysyłka od 299 zł

Do każdego zamówienia gratisy !!!

 

Newsletter

zapisz się do newslettera aby otrzymywać najświeższe informację